Pokud jste dospěli k závěru, že přišel čas na zplození potomka, obvykle si říkáte, že je to proces, který bude prakticky okamžitě úspěšný. Spoustě párů se totiž podaří počít už v průběhu prvního měsíce jejich snažení. Ne vždy to tak ale je. A ne vždy je problém na straně ženy. Dnes si budeme povídat o tématu, o kterém se pořád příliš nemluví. Je jím mužská neplodnost.
Aby došlo k početí, je nezbytně nutné, aby se mužská spermie setkala ve správný okamžik s uvolněným vajíčkem. V té chvíli vzniká zárodek, který se uhnízdí v ženské děloze a začne se dál vyvíjet. Pokud je vše v pořádku, za devět měsíců se z něj vyklube miminko.
Někdy se ale stane, že se v průběhu těhotenství něco pokazí a žena nechtěně potratí. Může se to stát třeba kvůli tomu, že se zárodek nevyvíjí správně. I když je to těžké, je důležité se smířit s tím, že příroda ví co dělá. Mnoho žen poté znovu otěhotní a dítě nakonec donosí.
Vzhledem k náročnějším procesům se stává, že pokud je pár neplodný, příčiny se hledají nejprve u ženy. Pravda je ale taková, že diagnostikou by měli projít oba lidé v páru, protože v obdobném procentu případů má problém s neplodností muž. (V některých případech není jasné, proč k neplodnosti páru dochází.)
I když to může být pro mužské sebevědomí opravdová rána, nejde o konec světa. Nejste v tom sami a nejde o něco, co by nebylo možné nijak řešit.
Příčiny mužské neplodnosti
Za neplodnost obvykle považujeme stav, v průběhu kterého nejdojde k otěhotnění ani po roce nechráněného sexuálního styku. Když je ženě 35 let a více, tento interval se zkracuje na půl roku aktivního snažení.
Mužská neplodnost může souviset s vyšším věkem. Neplatí to ale u všech. (Jistě si vzpomenete na řadu mužských celebrit, které měly děti ve velmi pozdním věku.)
Dále může být na vině:
- Kouření
- Nadměrné pití alkoholu
- Obezita a nadváha
- Životní prostředí, chemie…
Někdy může být za mužskou neplodností i užívání některých léků, nebo nějaké vážnější onemocnění.
Jak poznat neplodnost u muže
Pokud se aktivně snažíte a nic z toho není, je jasné, že nějaký problém s neplodností máte. Není ale jisté, na čí straně se vyskytuje, takže je vhodné, abyste s partnerkou podstoupili sérii několika vyšetření. Nemusíte se bát, u mužů bývají tyto testy jednodušší a mnohem méně invazivní, než jak je tomu u žen.
Z testů lze vyčíst:
- Počet spermií
- Pohyblivost a kvalitu spermií
- Efektivitu produkce spermatu
Pokud se ukáže, že výsledky nejsou optimální, lékař vám diagnostikuje poruchu plodnosti a nabídne vám vhodný léčebný plán, který by vám měl pomoci počít.
Test plodnosti pro muže
Na trhu existují rychlé domácí testy plodnosti pro muže. Obvykle se dají sehnat v lékárně v řádu stokorun. Stejně jako u jiných domácích testů ale platí, že jejich výsledky nemusí být průkazné. Také vám bude chybět vysvětlení lékaře, co váš výsledek přesně znamená.
Z toho důvodu je vhodné výsledek domácího testu mužské plodnosti podpořit profesionálním testem plodnosti, který provede lékař. V případě, že vám vyšel domácí test špatně, vám navíc řekne, co přesně máte za problém. (Nevhodný tvar spemií, jejich nízký počet, deformace…)
Jak řešit neplodnost?
Po dokončení testu u lékaře obvykle dostanete tip na vhodnou kliniku, či na vhodného specialistu, který se mužskou neplodností zabývá. V ideálním případě si vezměte kontakt a objednejte se na vstupní návštěvu.
Lékař vám může v průběhu léčby doporučit úpravu životního stylu. Ta zahrnuje dostatek spánku a pohybu a zdravý jídelníček. V něm by neměl chybět vitamín E a zinek. Vhodný je i vitamín C s vitamínem D.
Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy pro muže s obsahem vitamínů a bylinek, které pomáhají udržovat zdravou mužskou plodnost a rozmnožovací systém.
Proměňte sen o lepší erekci v realitu.